OFERTA EXPORTOWA: Ryby hodowlane, Owoce cytrusowe, Wędliny i wyroby mięsne, Halluomi i inne sery, Melony i arbuzy, Oliwa z oliwek, Ziemniaki, Winogrona, Wina i alkohole, Warzywa i zioła, Wyroby aluminiowe, Meble i akcesoria, Ubrania i tekstylia, Produkty farmaceutyczne...
Cypryjskie Centrum Promocji Handlu
ul. J. Dąbrowskiego 70
02-561 Warszawa
tel: +48 22 854 01 77
fax: +48 22 854 01 80
e-mail: ctc@cyprustrade.pl
CTC na świecie
Nieruchomości na Cyprze

Cypr, trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, stał się magnesem dla międzynarodowych kupców inwestujących w zagraniczne nieruchomości.  Dogodna lokalizacja wyspy na styku trzech kontynentów z doskonałymi połączeniami z Europą i Bliskim Wschodem, sprawia, że jest ona pożądanym miejscem dla inwestorów, emigrantów, emerytów i wszystkich poszukujących drugiego słonecznego domu.

Cypryjski rynek nieruchomości jest tradycyjnie „wspierany” przez nabywców brytyjskich, około 47% zagranicznych sprzedaży. Drugie miejsce obecnie należy do Rosjan, którzy stanowią 38% zagranicznych kupców.

 

W celu ożywienia rynku rząd wprowadził kilka nowych regulacji, aby zachęcić zagranicznych kupców do inwestowania w cypryjski rynek nieruchomości:

  • możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt stały (dla obywateli krajów trzecich przy zakupie niurchomości o wartości od 300000 EUR)
  • zredukowana stawka podatku VAT 5% na nowe domy (zamiast poprzedniej 17%)
  • ustawodawstwo obejmujące zakupy przez obywateli spoza UE oraz tych, którzy nie są rezydentami cypryjskimi, ale szukają drugiego domu za granicą

 

 

Zakup nieruchomości na Cyprze przez obcokrajowca

 

Według cypryjskiego prawa zarówno obywatel cypryjski, jak i obywatel UE, którego stałym miejscem pobytu jest Cypr mogą nabyć nieruchomość bez jakichkolwiek ograniczeń. Status rezydenta jest zaświadczany przez lokalne biura i jest  nabywany w momencie przebywania na Cyprze co najmniej 185 dni w roku.

Obcokrajowcy i obywatele UE, których stałym miejscem pobytu nie jest Cypr, a którzy pragną zakupić nieruchomość na Cyprze muszą przestrzegać pewnych formalności i są ograniczeni pewnym regulacjami, których celem jest właściwa kontrola zagranicznych inwestycji, ochrona inwestorów zagranicznych, zastosowanie Exchange Control Restriction Law, itp.

 

 

Więcej informacji:

Stowarzyszenie Cypryjskich Agentów Nieruchomości (CREAA)

www.skekcyprus.com