OFERTA EXPORTOWA: Ryby hodowlane, Owoce cytrusowe, Wędliny i wyroby mięsne, Halluomi i inne sery, Melony i arbuzy, Oliwa z oliwek, Ziemniaki, Winogrona, Wina i alkohole, Warzywa i zioła, Wyroby aluminiowe, Meble i akcesoria, Ubrania i tekstylia, Produkty farmaceutyczne...
Cypryjskie Centrum Promocji Handlu
ul. J. Dąbrowskiego 70
02-561 Warszawa
tel: +48 22 854 01 77
fax: +48 22 854 01 80
e-mail: ctc@cyprustrade.pl
CTC na świecie
Energia

Cypryjski profil energetyczny zmienia się w związku z odkryciem znaczących złóż gazu w cypryjskiej  Wyłącznej Strefie Ekonomicznej (WSE) i decyzją rządu o uczynieniu z wyspy wiodącego centrum energetycznego i ośrodka tranzytowego we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Odkryte w bloku 12 (pole gazowe „Afrodyta”) położone 180 km od brzegu złoża szacuje się na 5 bilionów stop sześciennych  –wystarczająco, aby zaspokoić potrzeby energetyczne kraju na około 100 lat.

Korzystanie z własnych dostaw energii nie tylko przyczyni się do rozkwitu lokalnego przemysłu, ale też pobudzi szybki rozwój technologiczny w sektorze wytwórczym. Wydaje się, że sektor energetyczny będzie miał decydujący wpływ na przyciągnięcie zagranicznych inwestycji, zwłaszcza, że Republika Cypryjska planuje budowę zakładu do produkcji płynnego gazu ziemnego (LNG) wraz z gazociągiem transportującym surowiec na wyspę.

W czerwcu 2013 roku między Republiką Cypryjską i firmami Noble Energy, Delek Drilling, Anver Oil Exploration zostało podpisane wstępne porozumienie w celu uzgodnienia warunków ostatecznej umowy dotyczącej budowy terminalu LNG w elektrowni Vassilikos. Ten ambitny projekt o strategicznym znaczeniu  będzie największą inwestycją w historii Cypru. Pierwsza skraplarnia gazu mogłaby zacząć działać pod koniec 2019 roku, koszt jej uruchomienia to ponad 5 mld. dolarów. Na terenie elektrowni Vassilikos mogą zostać wybudowane co najmniej trzy takie skraplarnie. Inwestowanie w poszukiwania gazu ziemnego i infrastrukturę do jego eksportu stworzy możliwości dla kolejnych przedsięwzięć, jak budowa rurociągu, i innych gałęzi przemysłu, jak wspierający przemysł inżynieryjny, produkcja energii czy przemysł chemiczny, który mógłby wykorzystywać gaz jako surowiec. Ponadto Cypr jest doskonałą lokalizacją do świadczenia usług serwisowych dla przemysłu gazowego we wschodnim regionie Morza Śródziemnego.

Również na terenie Vassilikos jest aktualnie w trakcie budowy terminal naftowy do przesyłu, magazynowania i dystrybucji ropy, który powinien zacząć funkcjonować już w roku 2014.

Priorytetem dla rządu są także odnawialne źródła energii, do 2020 roku mają stanowić 13% całkowitego zużycia energii. Wydaje się, że początkowo wzrost zużycia energii odnawialnej zapewni zwiększenie wydajności systemów fotowoltaicznych, co jest możliwe dzięki niedużym nakładom kapitału.

 

 

 

Więcej informacji:

 Cyprus Energy Regulatory  Authority (CERA)

www.cera.org.cy

 

Cyprus Energy Agency (CEA)

www.cea.org.cy