OFERTA EXPORTOWA: Ryby hodowlane, Owoce cytrusowe, Wędliny i wyroby mięsne, Halluomi i inne sery, Melony i arbuzy, Oliwa z oliwek, Ziemniaki, Winogrona, Wina i alkohole, Warzywa i zioła, Wyroby aluminiowe, Meble i akcesoria, Ubrania i tekstylia, Produkty farmaceutyczne...
Cypryjskie Centrum Promocji Handlu
ul. J. Dąbrowskiego 70
02-561 Warszawa
tel: +48 22 854 01 77
fax: +48 22 854 01 80
e-mail: ctc@cyprustrade.pl
CTC na świecie
Usługi prawne, finansowe, księgowe i doradcze

Z przesłanki, że informacja, wiedza i kwalifikacje stanowią klucz do osiągnięcia dobrobytu i bezpiecznego, długofalowego rozwoju gospodarczego wyciągnięto na Cyprze praktyczne wnioski, stawiając między innymi na rozwój kwalifikowanych usług biznesowych i profesjonalnych. Dla wizerunku Cypru jako wysoce konkurencyjnego, międzynarodowego centrum biznesowego szczególne znacznie ma łatwość dostępu, zakres i doskonały poziom oferowanych usług prawnych, rachunkowych, finansowych ubezpieczeniowych, konsultingowych, marketingowych itp.

 

Szeroki zakres usług prawnych, w tym także dotyczących obrotu gospodarczego oferuje dziesiątki kancelarii i biur prawnych we wszystkich większych ośrodkach Cypru. Część z nich specjalizuje się w określonych dziedzinach obrotu (sprawy żeglugowe, cywilne, obrót nieruchomościami, zakładanie i administrowanie spółkami, tworzenie holdingów, fuzje, obrót finansowy, itp.) – większe z nich oferują kompleksowa ofertę obejmującą wiele dziedzin prawa. Prawnicy cypryjscy – w większości wykształceni na najlepszych uczelniach Europy i USA znani są w świecie biznesowym ze swoich kwalifikacji i skuteczności.

Cypryjskie stowarzyszenie prawników: www.cyprusbarassociation.org

 

Polityka przyciągania na Cypr międzynarodowych spółek i innych podmiotów gospodarczych, w kontekście rozwoju inżynierii finansowej, doradztwa podatkowego itp., stworzyła szczególne warunki dla rozwoju na Cyprze sektora usług rachunkowych, audytorskich, doradztwa podatkowego i finansowego.

 

Na wyspie posiada swoje rozbudowane oddziały wiele światowych firm rachunkowo- audytorskich, funkcjonuje dziesiątki uznanych i kompetentnych firm cypryjskich i setki indywidualnie działających księgowych, audytorów, doradców itp. Większość z nich zdobywała wykształcenie w Wielkiej Brytanii i jest członkami takich profesjonalnych zrzeszeń jak Institute of Chartered Accountants względnie Chartered Association of Certified Accountants.

 

Adresy niektórych firm świadczących usługi rachunkowe i audytorskie znaleźć można na stronie: cyprusaccountants.com.cy

 

Bardzo rozbudowany system usług bankowych i finansowych zaspokaja wszelkie potrzeby zarówno obrotu gospodarczego jak i osób fizycznych. Sieć banków komercyjnych i wyspecjalizowanych instytucji finansowych oferuje pełny i zróżnicowany zakres usług o wymiarze lokalnym, krajowym czy międzynarodowym adresowany zarówno do firm jak i do osób prywatnych. Oferta obejmuje między innymi ubezpieczenia, leasing, dzierżawę, finansowanie zakupów, kredyty, factoring, zarządzanie funduszami inwestycyjnymi, doradztwo inwestycyjne, powiernictwo, zarządzanie aktywami itp.

 

Działalność banków zarówno cypryjskich (10 banków komercyjnych) jak i jednostek zagranicznych (30 tzw. International Banking Units) oparta jest na nowoczesnych, przejrzystych i zgodnych ze standardami unijnymi przepisach prawnych.

 

Na Cyprze działa od 1996 roku giełda papierów wartościowych (CSE). Inwestorzy zagraniczni mogą na niej inwestować na takich samych zasadach jak inwestorzy cypryjscy (tzn. z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi sektora bankowego).

 

Adresy banków komercyjnych i instytucji finansowych można znaleźć na stronie: www.acb.com.cy

 

Zarówno Cypryjczycy jak i zamieszkali na wyspie obcokrajowcy korzystają z nowoczesnej, kompleksowej oferty rozwiniętego sektora ubezpieczeniowego, tworzonego zarówno przez firmy lokalne jak i posiadające swe oddziały lub agentów na Cyprze firmy międzynarodowe, które podejmują się ubezpieczeń praktycznie od wszelkich możliwych ryzyk.